Apie el. knygas bei jų skaitykles

Artėja didžiosios mėtų šventės ir greitai pradėsime galvoti apie dovanas artimiesiems. Besidomintiems šiuolaikine technika puiki dovana gali būti elektroninių knygų skaityklė. Šis Lietuvoje sąlyginai naujas produktas jau sėkmingai įsitvirtino rinkoje, tačiau yra manančių, kad skaityklė tikriausiai niekada visiškai nepakeis tradicinių knygų dėl itin paprastų priežasčių. El. knyga niekada nesuteiks tokių pojūčių, kuriuos gali suteikti tik tradicinė knygą: kvapas, liečiamo popieriaus lapo paviršius, nevienodai pageltę lapų kraštai, kito puslapio vertimo jausmas ir kitos mielos smulkmenos.

Taip pat yra daugelis kitų priežasčių, kurios kai kurioms vartotojų grupėms niekada neatstos tradicinės knygos. Visų pirma – kaina. Kol kas elektroninių knygų skaityklės yra pakankamai brangios, todėl dažniausiai daug priimtinesnis sprendimas tiesiog užsukti į biblioteką ir nemokamai pasiimti norimą knygą. Visiškai jokių išlaidų (jei neįskaitysime kelionės ar kitų savaime suprantamų sąnaudų).

Kita priežastis dar paprastesnė. Kai kurių amžiaus grupių atstovams naudotis el. knygų skaityklėmis gali būti ne itin lengva. Senjorai sunkiau supras, kaip naudotis skaitykle, juk tradicinę knyga pakanka atsiversti ir tęsti savo istorijos skaitymą nuo užsižymėtos vietos. Jokio įjungimo, ekrano braukymo pirštu ir t.t. Žinoma, tokio amžiaus artimiesiems skaitiklių tikriausiai nedovanosite.

Taip pat yra ir nepagrįstų mitų, dvejonių, nusistovėjusių neigiamų nuomonių apie el. knygas ir jų skaitykles. Tokios dvejonės dažniausiai gimsta iš žmonių tarpo, kuriems nei karto neteko naudotis skaityklėmis ir savo nuomone grindžia lygindami skaityklę su planšetiniu kompiuteriu ar kita jiems pakankamai gerai žinoma  technika.

Vienas iš populiariausių mitų, jog el. knygų skaityklės vargina akis. Kažkodėl nusistovėjusi nuomonė, kad skaitiklių ekranai tokie pat, kaip planšetinių kompiuterių ar kitos technikos su liečiamais ekranais. Skaityklių ekranai bei jų apšvietimas sukurti taip, kad nevargintų jūsų akių, todėl atrodo lyg skaitytumėte tradicinę knygą. Jokio ekrano raibuliavimo ar kitų jums įprastų elementų, kurie galėtų trikdyti skaitymą ir erzintų jūsų akis.

Dar vienas mitas, tai greitai išsikraunanti baterija, susiraižantis ekranas ir kitos smulkmenos, kurios dėka apkalbų virsta lyg ir rimtais trūkumais. Baterija išsikrauna tikrai negreitai, todėl ji tikrai nesutrukdys jums perskaityti net ir kelias jūsų mėgiamas knygas. Šiuolaikiniai liečiami ekranai yra pakankamai ištobulinti ir atsparūs įbrėžimams. Žinoma, nuo aštrių daiktų nei vienas ekranas nėra apsaugotas, tačiau įprastinėmis naudojimo sąlygomis tikrai tarnaus nepriekaištingai.

Taigi, svarstantiems apie kalėdinę dovaną – elektroninių knygų skaityklę, vertėtų apžvelgti visus teigiamus ir neigiamus aspektus, atskirti mitus nuo tikrovės, ir svarbiausia – gerai žinoti, ar artimam žmogui, kuriam norite dovanoti skaityklę, jos tikrai reikia.