Kas yra anemometras ir ką juo matuoja

Apie anemometrą tikriausiai girdėjo daugelis. Šis prietaisas plačiai naudojamas, ne tik meteorologinėse stotyse, bet yra nepakeičiamas, norint pamatuoti dujų judėjimo greitį įvairiuose pramoniniuose objektuose, tokiuose, kaip ventiliacinės sistemos.

Jei vėjo malūnėlio veikimo principas ir kas tai yra tikriausiai daugeliui žinomi dar nuo vaikystės, tai žodis anemometras dažniausiai sukelia daug klausimų. Kas tai per prietaisas ir kaip jis veikia. Pabandysime išsiaiškinti.

Ką reiškia žodis anemometras ir jo istorija

Anemometras turi ir kitą pavadinimą: „vėjo greičio matuoklis“, o pats žodis kilęs iš dviejų graikiškų žodžių ἄνεμος (vėjas) ir μετρέω (matuoti). Paprastai kalbant, tai prietaisas matuojantis vėjo greitį. Anemometro išradėju laikomas italų matematikas Leonas Batista Albertis. Prietaisas buvo sukonstruotas maždaug 1540 m. ir nuo to laiko praktiškai nesikeitė. Sekančiais šimtmečiais daugelis mokslininkų, tame tarpe ir Robertas Hukas, bandė sukurti savas prietaiso versijas.

1846 m. airių astronomas Džonas Robinsonas gerokai patobulino anemometro konstrukciją, sumontuodamas keturias pusiau sferines lėkšteles. Kai kurias naujas funkcijas prietaisas įgavo XX a. pabaigoje.

Kas yra anemometras ir jo pritaikymas

Šiuolaikine prasme šis žodis reiškia prietaisą, galintį pamatuoti vėjo greitį arba dujų judėjimą. Jo pritaikymas aprėpia visas sritis kur gali būti reikalinga pamatuoti oro srautų greičius. Šalia meteorologinių stočių, prietaisas naudojamas aerodromuose, malūnsparnių aikštelėse, vietose, kur galima skristi parasparniais ir deltaplanais. Nemaišo anemometras ir gelbėjimo bokšteliuose, bei buriniuose laivuose, nes kai kuriems 7 balų vėjas jau gali kelti pavojų.

Labai plačios anemometro pritaikymo galimybės statyboje, konkrečiai ventiliacijos instaliavime.

Ką matuoja anemometras

Kaip jau kalbėjome aukščiau, anemometras matuoja oro srauto greitį, tačiau priklausomai nuo modelio, jis gali atlikti ir kitas funkcijas: matuoti oro srauto kiekį, oro temperatūrą, slėgį, santykinę oro drėgmę, vėjo kryptį.

Dažnai tokie prietaisai tampa portatyvine meteorologijos stotimi, kuria patogu naudotis ir transportuoti. Matavimo metu prietaisas nuskaito reikiamą informaciją, ją analizuoja ir pateikia rezultatus ekrane.

Kokie būna anemometrai

Priklausomai nuo konstrukcijos ir veikimo būdo, anemometrai skirstomi į mechaninius ir elektroninius. Mentelių tipas gali būti pusiau sferiniai kaušeliai, kurie sukasi horizontalioje padėtyje. Šio tipo anemometrai dažniausiai naudojami meteorologinėse stotyse. Taip pat mentelės gali būti propelerio tipo sparneliai, besisukantys kaip miniatiūrinis malūnėlis. Toks anemometro tipas dažniausiai naudojamas tikrinti oro srautą įvairiose ventiliacijos angose. Mechaninio anemometro mentelių apsisukimus skaičiuoja mechaninis skaitliukas, o elektroninio dažniausiai procesorius.

Taip pat dar gali būti šiluminis anemometras. Jo veikimo principas yra termodaviklio kaitinimas ir varžos matavimas, kuri priklauso nuo vėjo greičio ir aplinkos temperatūros.

Vienas iš tobulaiusių anemometrų yra ultragarsinis. Jo matavimo principas remiasi skirtingomis kryptimis leidžiamų garso bangų greičio matavimais.