Likti lauke ar rinktis sporto salę?

Atkeliavęs žvarbusis metų laikas net ir mėgstančiuosius aktyviai sportuoti priverčia sulėtinti tempą, o dalį jų – keliauti į sporto salę. Tačiau sporto klubai įkandami ne visiems. Išeitis – sportas gryname ore net spaudžiant šaltukui. Kokie tokio sportavimo pranašumai ir trūkumai bei į ką vertėtų atkreipti dėmesį sportuojant šaltu oru, kad nepakenktumėte sveikatai?

Sportas gryname ore: argumentai „už“

Bene didžiausias sporto lauke pliusas – grynas oras, kuriuo kvėpuoti žmogaus organizmui naudinga kad ir koks bebūtų metų laikas. Sporto klubo „JC sport“ įkūrėjas, profesionalus treneris Jeanas Claude Edorhas teigia, kad vėsus oras yra itin tinkamas sportui, ypač bėgimui. „Bėgiojimas lauke šaltesniu oru yra netgi sveikesnis nei bėgiojimas patalpoje – organizmas gauna daugiau šviežio oro, daugiau deguonies“, – tikina jis, pats pastarosiomis dienomis bėgiojantis lauke kartu su savo sporto klubo lankytojais.

Profesionalus treneris pataria didelį dėmesį skirti aprangai – jos, tinkamos kiekvienam sezonui, galite rasti bet kurioje sporto prekių parduotuvėje. Jam pritaria ir vaistininkas Saulius Kriūnas.

„Sportuojant lauke svarbi tinkama, neleidžianti kūnui sušlapti apranga ir odos apsauga. Reiktų nepamiršti šaltu oru naudoti riebesnį veido ir rankų kremą, apsauginį lūpų pieštuką”, – primena jis. Rengtis reikėtų keliais sluoksniais, tačiau neprisirengti per daug – svarbiausia, kad labai nesuprakaituotumėte ir nesportuotumėte drėgnais drabužiais. Apsaugokite nuo šalčio galvą, rankas, kojas ir pėdas – joms atvėsus kyla didžiausias pavojus nušalti.

Kitas sporto gryname ore privalumas – mažesnės išlaidos. Net ir apsirūpinę tinkama apranga sportui vėsesniu oru, neišleisite tiek, kiek išleistumėte sporto klubo abonementui visus rudens, žiemos ir ankstyvo pavasario mėnesius. O jei į tokį „sportą“ kaip besmegenio lipdymas ar sniego mūšis įtrauksite dar ir šeimą – kalorijas deginsite ir kūną stiprinsite pačiu maloniausiu būdu.

Nepamirškite, kad sportuojant malšinamas stresas ir gaminasi laimės hormonais vadinami endorfinai, todėl tinkamai pasirengus sportuoti visapusiškai naudinga.

Sportas gryname ore: argumentai „prieš“

Sportas gryname ore šaltuoju sezonu greičiausiai jūsų nesuvilios, jei esate tam tikros sporto šakos mėgėjas – pavyzdžiui, žaidžiate tenisą ar šokate. Tačiau žmogaus organizmui itin naudinga užsiimti ne viena sporto rūšimi, jas keisti. Gal kaip tik šis ruduo pastūmės tai padaryti?

Dar viena nuo sporto lauke sulaikanti aplinkybė – itin prastos oro sąlygos. Net ir tikriems žiemos sporto šakų aistruoliams prieš einant sportuoti patariama pažvelgti į termometro stulpelį ir pasidomėti orų prognoze. Jei už lango siaučia lapkričio lietūs ar visą dieną pusto, sportuoti nepatartina. Neleiskite šaltiems orams uždaryti jūsų namuose, tačiau nepamirškite vadovautis sveiku protu.

Išvada: tinkamai pasiruoškite

Pasak specialistų, sportuoti gryname ore atvėsus orams daugelis nesiryžta dėl žinių stokos, kaip tą daryti. „Pirmiausia reiktų pasirūpinti tinkamu maisto racionu, kad netrūktų skysčių, vitaminų, mineralų ir kalorijų. Šaltame ore organizmas išeikvoja daugiau energijos“, – sako „Camelia“ vaistininkas S. Kriūnas.

Jis pabrėžia, jog nusprendus sportuoti reikia ne tik pasirūpinti, kad organizmui netrūktų reikalingų medžiagų, bet ir pasitikrinti sveikatą: „Sportuoti vėsiu oru lauke nereikia ypatingo fizinio pasirengimo, tačiau to nepatartina daryti turintiesiems sveikatos sutrikimų, tokių kaip kraujotakos ar kvėpavimo takų ligų. Tokiais atvejais prieš nusprendžiant sportuoti geriausia pasikonsultuoti su savo gydytoju.“

Treneris J.C. Edorhas primena ir auksinę taisyklę – apšilti prieš sportuojant. „Geras apšilimas yra itin svarbus sportuojant lauke, kai šalta – vos išėjus į lauką reikėtų padaryti keletą apšilimo pratimų ir paruošti kūną sportui“, – rekomenduoja jis.